Klub Udstilling 2020

Klubudstilling, og FM, blev afholdt i weekenden 10-12. januar.

Se billeder m.m. her  (udstilling 2020)

Pokalvindere

Fyns Mester, senior høns: Jørgen Chr. Hansen, 578 p, Hamborger, sort

Fyns Mester, Junior høns: Simon Bering 378p, Wyandotter, gul

Fyns Mester, senior svømmefugle: Signe og Chr. Phil Givskov, Streicher And, sølv-vildtfarvet

Fyns Mester, junior svømmefugle: Casper Duerlund,378p, Løbe and, hvid

Klubmester, senior: Jørgen Chr. Hansen, 578 p, Hamborger, sort

Klubmester, Junior: Casper Duerlund,378p, Løbe and, hvid

Store høns, let race: Knud O. Andersen, 279 p. Hamborger, Sort.

Store høns, svær race: Arno Van Herpen, 282p, Barnevelder, Sort

Dværg høns, let race: Jørgen Chr. Hansen, 290 p. Hamborger, Sort

Dværg høns, svær race: Torben Knudsen, 287 p Langshan, sort

Duer: Torben Knudsen, 289 p, Prachener Kanik, rød

Ungdom: Dværge: Simon Bering, 286 p, Wyandotter gule

Ungdom: Svømmefugle: Casper Duerlund, 286 p, Løbeænder, hvid

Bedste Hane: Lars Berring, 97p, Minorka, sort

Bedste høne: Simon Bering, 97p, Wyandot gul

Sirfjerkræ og voliere: Stine Pedersen, 291 p (3x97), Orpington, gul

Sjældne og vanskelige racer og varieteter: Sanne Hansen, 276 p, Vorwerk

ÆRESPRÆMIE-LISTE

1 Pedersen Stine Urebjerg Dværghøns Orpington gul 291p

2 Hansen Jørgen Chr. Dværghøns Hamborger sort 290p

3 Hansen Jørgen Chr. Dværghøns Hamborger sølv sortplettet 287p

4 Knudsen Torben Dværghøns Langshan sort 287p

5 Duerlund Casper U Ænder Løbe And hvid 286p

6 Bering Lars Dværghøns Minorka sort 286p

7 Bering Simon U Dværghøns Wyandotter gul 286p

8 Hansen Poul S. Dværghøns Antwerpener Skæghøns, guld sort/vagtelfarvet 285p

9 Pihl Givskov Signe og Christian Ænder Streicher And sølv-vildtfarvet 285p

10 Clausen Trine H. U Dværghøns Mod.Eng.Kamphøns sort 285p

11 Knudsen Torben Dværghøns Welsumer rustfarvet 285p

12 Frederiksen Heidi Dværghøns Bantam sort 284p

13 Lundtofte Dorte Dværghøns Australorps hvid 284p

14 Pihl Givskov Signe og Christian Ænder Aylesbury And hvid 283p

15 Eriksen Knud-Erik Dværghøns Nøgenhalse sort 283p

16 Van Herpen Arno Høns Barnevelder sort 282p

17 Pihl Givskov Signe og Christian Ænder Sachsen And blå/gul 282p

18 Rasmussen Melanie L. Høns Orpington blå-randtegnet 282p

19 Justesen Ole Dværghøns Gam.Eng.Kamphøns sort 282p

20 Eriksen Knud-Erik Dværghøns Silkehøns hvid 282p

21 Lundtofte Thorkild Dværghøns Sussex Hvid sort columbia 282p

22 Holmberg Brian Høns Faverolles laksefarvet 281p

23 Justesen Ole Dværghøns Gam.Eng.Kamphøns guld sort hvedefarvet 281p

24 Bering Rasmus U Dværghøns Hamborger sølv sortplettet 281p

25 Isen Yvonne Dværghøns Toppede Hollænder sort hvidtoppet 281p

26 Clausen Morten Høns Sussex brun sort porcelænsfarvet 281p

27 Duerlund Casper U Ænder Løbe And sort 280p

28 Pihl Givskov Signe og Christian Ænder Rouen And vildtfarvet 280p

29 Clausen Mogens Dværghøns Wyandotter sølv sortrandet 279p

30 Pedersen Stine Urebjerg U Ænder Moskus And perlegrå vildtfarvet 279p

31 Andersen Knud O. Høns Hamborger sort 279p

32 Frederiksen Paul Dværghøns Chabos guld sort porcelænsfarvet 279p

33 Knudsen Torben Duer Prachener Kanik rød 279p

34 Hansen Sanne Høns Vorwerk - 279p

35 Van Herpen Arno Høns Barnevelder sølv sort-dobbeltrandet 278p

36 Petersen Bent Dværghøns Wyandotter rød 278p

37 Bering Lars Høns Hamborger sølv sortplettet 277p

38 Frederiksen Paul Dværghøns Orpington sort 277p

39 Frederiksen Rune Dværghøns Wyandotter gul 276p

40 Hansen Sanne Høns Vorwerk - 276p

41 Holmberg Brian Æg Farverolles laksefarvet 92p

 

Kåringspræmier

1 Petersen Heidi Dværghøns Orpington blå-randtegnet 288p

2 Pihl Givskov Signe og Christian Ænder Rouen And blå vildtfarvet 275p

3 Sørensen Niels-Erhard Høns Wyandotter hvid 275p

4 Duerlund Casper Sirfjerkræ Perlehøns Perlegrå 275p

Stort tillykke til vinderne

Vandrepokaler

 

Klubmester

Jørgen Chr. Hansen, 3,3 Dværghamborger, sølv sortplettet 575p

 

Store høns, let race

Jack Tangaa, 1,2 Krainköppen, sølvhalset 285p

 

Store høns, svær race

Morten Clausen, 1,2 Sussex, Brun sort porcelænsfarvet 284p

 

Ænder, Gæs & Kalkuner

Kirsten & Ib Thomsen, 2,1Tysk Peking, hvid 282p

 

Dværghøns, let race

Jørgen Chr. Hansen, 1,2 Dværghamborger, sort 289p

 

Dværghøns, Svær race

Leif Nielsen, 2,1 Dværgorpington, sort 283p

 

 

Vandrepokaler, Ungdom

 

Klubmester

Rasmus Bering, 2,2 Dværghamborger, Sort sølvplettet 375p

 

Dværghøns

Rasmus Bering 1,2 Dværghamborger, sort sølvplettet 282p

 

Vandrepokaler, Fælles

 

Bedste Hane

JørgenChr. Hansen, Dværghamborger, sølv sortplettet 96p

 

Bedste Høne

Jack Tangaa, Stor Krainköppe, sølvhalset 97p

 

Sjældne & Vanskelige Racer

Jack Tangaa, Stor Krainköppe, Sølvhalset 285p

 

Volieresamlinger

Stine Urebjerg Pedersen, 1,3 Dværgorpington, gul 279p

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now